Content feed Comments Feed

Tunus’ta devam eden protestolar karşısında alınan kararla tüm okul ve üniversiteler tatil edilirken gerginlik de derecesini kaybetmeden devam etti. Tunus’ta bugün yaşananlara dair kısa notlar:

- Tunus Borsası, geçen Mayıs ayından bu yaan en düşük seviyesine geriledi.

- Ülkenin en büyük sendikası olan Tunus Genel Emek Sendikası (UGTT), genel grev çağrısı yaptı. Tarih daha sonra belirlenecek.

- Kasserine’deki ölü sayısının yüksekliğine dair haberler gelmeye devam ediyor. Çeşitli kaynaklara göre sayı 50’yi buluyor.

- Twitter üzerinden yayılan bilgilerde, rejim destekçilerinin protestocu görünümünde yağmacılık yaptığı ve polis tarafından muhtemelen protestocuların itibarını sarsmak üzere görüntülendiği iddia ediliyor.

- Başkent Tunus’ta yoğun polis mevcut. Bourguiba Bulvarı’ndaki dükkanlar açılmadı. Bir grup avukat, barışçıl bir psotesto sırasında saldırıya uğradı. Aynı şekilde aktör, müzisyen ve sanatçılardan oluşan 100 kişilik grup, gösterilere destek amaçlı bir “flashmob” gerçekleştirmek isterken polis tarafından şiddet kullanılarak dağıtıldı.

- Başkentte saat 19.00 itibari ile sokağa çıkma yasağı uygulanacağı söylentileri yayıldı.

- 5 saatlik kesintinin ardından Facebook erişimi yeniden sağlandı.

- Tunus’un banliyölerindeki kafeleri dolaşan polis işletmecilere El Cezire televizyonunu açmamaları talimatı verdi.

- Radio Klima muhabirlerinden Nizar Ben Hassen, Chebba’daki evinden gözaltına alındı.

- Twitter’da ordunun konumlanışına dair spekülasyonlar mevcut. Ordunun veya en azından bir bölüğünün gösterilerin bastırılmasına katılmayı reddettiği iddia ediliyor.


Sfax'ta polis tarafından bastırılan gösteriden görüntüler:Bizerte kent merkezinde sabahın erken saatlerinde yapılan gösteri:
http://www.al-bab.com/blog/2011/blog1101a.htm adresinde yayımlanan metinden yararlanılmıştır.

0 Responses to Tunus'tan isyan günlüğü (11.01.2011)

Yorum Gönder

Blog içi arama

En çok okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

İzleyiciler

Günlük Arşivi