Content feed Comments Feed

Midilli/Lesvos Adası’nda bulunan Moria mülteci kampında çıkan yangın sonrasında yaşam koşulları iyiden iyiye zorlaşan mültecilerin yeni kamp alanındaki durumlarına dair Sınırsız Mutfak Midilli / No Border Kitchen Lesvos tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Moria 2.0” olarak tanımlanan yeni alandaki koşulların eski kamptan çok daha kötü olduğu vurgulandı.


Yetkililer, yıl sonu itibariyle “adayı temizleme” şeklindeki programları ışığında, geçtiğimiz hafta boyunca anakaraya taşıma işi ile epey meşguldüler. Yılın ilk üç çeyreği, duruma dair hükme varılacak bir zaman dilimiyse, bütün bir durumla ilgili hiçbir şey iyiye işaret etmiyor. İşaret ettiği bir şey varsa, bu, Yunan hükümeti ve bir bütün olarak Avrupa, ırkçı ve beyaz üstünlükçü düşüncelerini ifade etmekte ve bunları yeni politikalarına, programlarına ve finansman koşullarına dâhil etmekte daha rahat hale geldikçe politikaların da giderek daha açık ırkçı hale geldiğidir. Fakat yine de, Avrupa bu sonu gelmez acıya bir çözüm sağlamayacaktı, çünkü Avrupa insanları kendi dışında tutmaktan fayda sağlıyor. Yakınlarda, yetkililer arasında yapılan görüşmelerde hem ada sakinlerinde hem de çevrede yaşayanlarda “güvenlik” duygusu oluşturmak, kapalı bir yapı oluşturmak bir kez daha onaylandı. Bir hapishane daha. Sadece emniyet ve güvenlik arayışıyla buraya gelen insanlar için bir hapishane daha. Kapalı bir kampla, kimseyi arkada bırakmamayı nasıl başarabiliriz? Maske, gerçek Avrupa değerlerinin çirkin lanet yüzünü meydana çıkarmak için düşüyor. Hâlihazırda Kos'ta, göçmenler avukatlara, tıbbi yardıma ve temel insani desteğe erişimleri olmaksızın bir hapishanede tutuluyor.  

“Amerika’daki 51. Bölge’yi bilir misiniz? Evet, burası 52. Bölge.” M., Kos’taki alıkoyma merkezini böyle tanımlıyor. Avukat yok. UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) yok. Alıkonulanlarda, girişlerini takiben kırılan telefon kameraları var. AB sıcak noktasında, içinde yüzlerce kişinin kaybolduğu bir kara delik.

Bu arada Midilli’de, yeni kampta durum geçtiğimiz ay hiçbir şekilde düzelmedi. Kampta hâlâ akan su yok ve günde bir kez yemek dağıtılıyor. Çoğu zaman yemekler yenebilir durumda değil ve bu yemekleri alabilmek için saatlerce sırada bekleyen insanlar bile bunları yemeyecektir. İnsanların sadece sabah 8-akşam 8 arasında buradan ayrılmalarına izin veriliyor, fakat kampa geri girmek için uzun bir sıra oluyor. Böyle olunca, aslında insanların kampa geri girmelerine izin verilmesi için çok daha erken dönmeleri gerekiyor, çünkü akşam 8’de içeride olmayan herkes dışarıda uyumak zorunda. Başkalarından, Moria 1.0’ın bile daha iyi olduğunu düşündüklerini duyduk. Dünyanın çoğu bölgesinde standart haline gelen Covid-19 düzenlemelerine uyulması da elbette imkânsız. Hükümet, yeni kampın iyileştirildiğini vurgulamaya devam ederken gerçek öyle değil. Koşullar gerçekten de, bazı insanların eski Moria için duygusallıklarını ifade ettiklerini duymamıza neden olacak kadar kötü. Anakaraya ne kadar insan nakledilirse nakledilsin, bu yaklaşmakta olan geleceği değiştirmeyecek. Üniformalı silahlı görevlileri, gözetleme ekipmanları ve hapishanelerle kaplı sınırları geçmesi neredeyse imkânsız bir gelecek. Sivillerin gözleri, yaygın kriminalizasyon nedeniyle artık Akdeniz’de ya da Ege Denizi’nde veya başka bir sınır bölgesinde hoş karşılamıyor. Dört yıl önceki en kötü kâbuslarımız olan düşünceleri pekiştiren yeni göçmenlik anlaşması; daha fazla kirli pazarlık, daha fazla ölüm ve acıyı kaçınılmaz kılıyor. Gösterilere, politikacılara ve diğer üst yapısal oluşumlara bel bağlayamayız. Hâlâ şüphe içinde olanlar için şu andan itibaren asgari yapabileceğimiz şey, “kabul merkezi” ismi verilen yerlerden hapishane olarak bahsetmektir.

 

MORIA 2.0 BİR HAPİSHANEDİR.

VIAL BİR HAPİSHANEDİR.

VATHY BİR HAPİSHANEDİR.

KOS BİR HAPİSHANEDİR.

Öfkelen. Örgütlen.

Sınırsız Mutfak Midilli, 7 Ekim 2020.

 

 

https://www.facebook.com/NBKLesvos/posts/1866396123500168 adresinde yayımlanan açıklamadan çevrilmiştir.

Çeviri: Gerçeğin Günlüğü

Gerçeğin Günlüğü’nü Facebook üzerinden takip etmek için buraya, Twitter üzerinden takip etmek için ise buraya tıklayınız

0 Responses to Sınırsız Mutfak Midilli: Öfkelen! Örgütlen!

Yorum Gönder

Blog içi arama

En çok okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

İzleyiciler

Günlük Arşivi