Content feed Comments Feed

ABD’de bulunan Baltimore kentinde meydana gelen isyanın sosyo-ekonomik kökenlerine dair ABD’nin Loyola Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gören Bill Quigley tarafından counterpunch.org sitesi için bir metin kaleme alındı.


Baltimore’daki kargaşa sizi şoke mi etti? Yüzde 63’ü Afro-Amerikalı olan 622 bin nüfuslu kentin günlük yaşamı daha şoke edici. İşte, hikâyenin bir kısmını anlatan 10 gerçeklik.

1- Siyahlar da beyazlar da benzer oranda marihuana kullanmasına karşın, Baltimore’da siyahların marihuana bulundurmaktan tutuklanma olasılığı beyazlara göre 5.6 kat fazladır.
2- Baltimore’da 2011 yılından bu yana polis şiddetine ilişkin davalarda ödenen para 5.7 milyon dolardan fazladır. Ağır polis şiddetinin kurbanları çoğunlukla siyah insanlar ve aralarında hamile bir kadın, 65 yaşında bir yardımcı papaz, çocuklar ve 87 yaşında bir nine de bulunmaktadır.
3- Şehirde doğan beyaz bebeklerin ortalama yaşam süresi beklentisi siyah bebeklere göre 6 yıl fazladır.
4- Baltimore’daki Afro-Amerikalıların AIDS’e bağlı komplikasyonlar sonucu hayatlarını kaybetme ihtimalleri beyazlara göre 8 kat fazlayken, diyabete bağlı ölüm ihtimalleri ise 2 kat fazladır.
5- Kent genelinde işsizlik oranı yüzde 8.4. Çoğu değerlendirme, Afro-Amerikalılar arasında işsizliğin beyazlara göre iki kat fazla olduğu bilgisini veriyor. Ulusal işsizlik oranı beyazlar için yüzde 4.7 iken, siyahlar için bu oran yüzde 10.1.
6- Baltimore’da Afro-Amerikalı bebeklerin bir yaşına gelmeden yaşamını yitirme oranı, beyaz bebeklere göre 9 kat fazladır.
7- Baltimore’un en zengin muhitinde yaşayanlar için ortalama yaşam süresi beklentisi, onlara 6 mil mesafedeki en yoksul muhitte yaşayanlara göre 20 yıl fazladır.
8- Kentteki 148 bin insan, yani kent nüfusunun yüzde 23.8’i, resmi yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.
9- Baltimore’da yaşayanların yüzde 56.4’ü lise mezunudur. Bu oran ülke genelinde yüzde 80’dir.
10- ABD’deki en yüksek etnik eşitsizliklerden biri olacak şekilde, Baltimore’da marihuana bulundurmadan kaynaklı tutuklananların yüzde 92’si Afro-Amerikalılardan oluşmaktadır.

http://www.counterpunch.org/2015/04/29/ten-shocking-facts-about-baltimore/ adresinde yayımlanan metinden çevrilmiştir.

Çeviri: Gerçeğin Günlüğü

Gerçeğin Günlüğü'nü Facebook üzerinden takip etmek için buraya tıklayınız

0 Responses to Ezilmiş bir halk: Baltimore’a ilişkin 10 şaşırtıcı gerçek

Yorum Gönder

Blog içi arama

En çok okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

İzleyiciler

Günlük Arşivi