Content feed Comments Feed

Nelson Mandela’nın hayatını kaybetmesinin ardından, Afrika Ulusal Kongresi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.


Yoldaşlar ve dostlar,
Mandela ailesi,
Sevgili Güney Afrikalılar,

Her ulusun yaşamında, halkının tarihine silinmez ve ebedi bir damga vuran, tarihin hem ürünü, hem yapıcısı olan şahıslar vardır. Ve göçtüklerinde, yeni ve daha iyi bir yaşam vizyonu ve bunu kazanacak ve inşa edecek araçlar bırakırlar.

Derin bir keder ve içten bir kaybetme hissiyle, “Isithwalandwe”miz* ve eski başkanımız olan yoldaş Nelson Rolihlahla Mandela’nın hayatını kaybettiğine dair üzücü haberi aldık.

Ulusumuz bir devi, burada ve başka ülkelerdeki milyonların bir tevazu, eşitlik, adalet, barış, ve umut timsalini kaybetti.

Madiba (Mandela’nın kendi kabilesi tarafından takılan ve herkesçe kullanılan lakabı; ç.n.) Güney Afrika’ya sevdalıydı. 27 yıl sonra cezaevinin dışına adımını attığında havada salladığı yumruğunun gücünü ve sevgili yurdumuzun özgürlüğü için görüşmeler sırasındaki uzlaşmazlığını anımsıyoruz. Hep var olan gülümsemesini, neşeli Madiba jive dansını, çocuklarına sevgisini ve ülkesinin kadınlarına yönelik büyük saygısını anıyoruz.

Afrika’yı, Güney Afrika’yı sevdiği kadar seven büyük Afrika Baobabı devrildi. Gövdesi ve tohumları, önümüzdeki on yıllarca dünyayı besleyecek.

Isithwalandwe – Seaparankwe, Nelson Mandela, sömürgeci ve ırkçı baskının ve sömürünün ağırlığıyla bilinen eski Transkei ‘bantustan’ının** Qunu köyünde doğdu. 1942 yılında Afrika Ulusal Kongresi’ne katıldı. ANC içinde yer alan bilge öğretmeni Walter Sisulu’ya olan inancıyla ikna oldu. Mandela şöyle der:

“Bazen insan, bir örgütü ona bağlı olan insanlarla değerlendirir ve şunu biliyordum ki, Walter’ın üyesi olduğu bir örgüte bağlı olmakla gurur duyacaktım.”

ANC’ye sevdalıydı. Bu nedenle, öldükten sonra “cennetteki en yakın ANC örgütlülüğüne katılacağı”nı sıklıkla söylerdi.

Afrika Ulusal Kongresi’ndeki mücadele yaşamı boyunca, çeşitli önderlik pozisyonlarını üstlendi ve bunlara atandı. Şerefle hizmet etti. ANC kolektif önderliğinin bir parçasıydı ve önce yoldaşlarıyla düşünüp taşınmadan karar almadı. Oysa, yapılacak doğru şeyin ilkesiyle mücadele edecekti.

Madiba aynı zamanda, merkez komitesinde hizmet verdiği Güney Afrika Komünist Partisi’nin üyesiydi.

Tercihi, kendinin ve halkının tarihinin sadece ürünü değil, yapıcısı da olmaktı.

Cezaevinden çıktıktan kısa süre sonra ANC Başkanlığı –nihayetinde ülkenin başkanlığı- gömleğini giydi ve demokratik bir Güney Afrika’nın ilk devlet başkanı oldu. ANC ve özgür Güney Afrika için yorulmaksızın çalıştı. Irkçılık ve bağnazlıktan nefret etti; ırkçılığın, cinsiyetçiliğin olmadığı, herkesin eşit olduğu demokratik bir toplum arayışında oldu. Bir zamanlar cezaevinde söylediği gibi;

“Bizimkisi düşük ölçekte bir eşitlik talebi değil
Bizimki, bir üst mertebede eşitlik kazanma kavgası.”

Asasını, sevgili hareketi ANC’nin yeni nesline, eşit ve adil bir toplum meydana getirme tasavvurunun peşini bırakmamaları için verdi. ANC; onunla ve yaşayan ya da göçmüş onun nesliyle çıktığı bu yolda devam ediyor. Gerçekten de, Nelson Mandela gibi erkekler ve kadınlar;

“…göçtüklerinde, yeni ve daha iyi bir yaşam vizyonu ve bunu kazanacak ve inşa edecek araçlar bırakırlar.”

Yaşamı, bize, açlığı ve yoksulluğu sona erdirme yolunda gelişme ve mesafe alma için ileri gitme cesaretini verdi. O yaşarken ve şimdi söylediğimiz gibi;

“Sana, Madiba’ya, yolumuza rehberlik eden en yakın ve parlak yıldız olarak sahibiz. Yolumuzu kaybetmeyeceğiz.”

Mandela’nın bütün ailesine, içten taziyelerimizi sunuyoruz. Sizin olduğu kadar bizimdi; muhtemelen ANC ailesine adanmışlığı sizden babanızı çaldı. Şu dakikadan itibaren, her zaman olduğu gibi bu yolculuğun sonuna dek sizinle yürüyeceğiz.

ANC’deki ve yerkürenin her yerindeki dostlarına sesleniyoruz; içiniz rahat olsun.

Güney Afrika halkına sesleniyoruz; yüreğinizde elem olmasın. Her birinizde ve evlerinizde yaşıyor, çünkü kendini hepimize verdi.

Şu andan itibaren bize verdiği armağanı analım.

Anısını, önderliğinde olduğu gibi ağırbaşlı şekilde onurlandıralım.

Son yolculuğuna uğurlanana dek, onuruna örgütlenen tüm etkinliklere disiplinli ve saygılı bir şekilde katılalım.

Huzur içinde uyu Yoldaş Başkan,
Isithwalandwe-Seaparankwe,
Nelson Rolihlahla Mandela.

Amandla ngawethu***
Matla ke a rona****
Bütün iktidar halka!

Afrika Ulusal Kongresi Genel Sekreterliği
*Isithwalandwe:
Afrika Ulusal Kongresi tarafından, ulusal kurtuluş mücadelesine katkı koyanlara verilen en büyük nişandır.
**Bantustan: Güney Afrika’da 1994 öncesinde siyahların nüfusuna kayıtlı olduğu, birlikte yaşadığı ve böylece Güney Afrika’da seçme-seçilme gibi haklardan yoksun bırakıldıkları, yirmi kabileden oluşan bölgeye verilen isim.
***Amandla ngawethu: Zulu dilinde, “Bütün iktidar halka”.
****Matla ke a rona: Setswana dilinde, “Zafer kesindir”.

Çeviri: Gerçeğin Günlüğü / Erkan Çınar

Gerçeğin Günlüğü'nü Facebook üzerinden takip etmek için buraya tıklayınız

0 Responses to Mandela’nın ardından Afrika Ulusal Kongresi’nden açıklama

Yorum Gönder

Blog içi arama

En çok okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

İzleyiciler

Günlük Arşivi