Content feed Comments Feed

İran Tudeh Partisi, benzin zammı sonrasında geniş kitlelerin İran'ın birçok şehrinde sokağa dökülmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, İslami rejimin ekonomi politikalarının halkı yoksulluğa mahkûm ettiğini belirtti ve rejime karşı örgütlü mücadele çağrısında bulundu.


Açıklamasında, akaryakıt fiyatının yüzde 50 oranında arttığını ve Devlet Başkanı Hasan Ruhani'nin buna gerekçe olarak "düşük gelirli 18-19 milyon aileye yani 60 milyonluk nüfusa yardım etmek" olduğunu ifade ettiğini belirten Tudeh, bu yapılanın nüfusun yüzde 75'ini oluşturan yoksullara yardım etme amacı taşıyamayacağını vurgulayarak, "Bu, özellikle de yoksulluk sınırının beş kat altında kazanan işçi ve köylülere yardımcı olamaz. Dahası, yapılan zam gıda ürünlerinin fiyatlarını, toplu taşıma tarifelerini ve ailelerin günlük ihtiyaçlarının bedellerini arttıracak" dedi. İran'ın teokratik rejiminin, zamdna sadece saatler sonra, doğabilecek tepkileri bastırmak için sokaklara polis yığdığını belirten Tudeh, sokaklara dökülen halkın "Benzin artık daha pahalı, fakir daha fakir", "Utan Ruhani, ülkeyi yalnız terk et", "Bundan yorulduk" sloganları attığına işaret ederek özetle şunları ifade etti:

"İran'ın İslami rejiminin hâkimiyetinde, son 12 yılda bir litre benzinin fiyatı 30 kat arttı. 2007 yılında benzinin fiyatı 100 Toman iken, bugün bu fiyat 3 bin Toman'a çıktı. Hasan Ruhani hükümeti benzin zammı için birkaç ay önce zemin hazırlamaya başladı fakat tepki ve protestolardan çekinerek zammın uygulanmasını erteledi. Son birkaç on yılın deneyiminin altını çizdiği gerçek, dini lider tarafından diğer devlet organlarına dikte edilen İslami rejimin makro-ekonomik politikalarının, üretim altyapısının ve birçok üretim tesisinin tahribinden, milyonların yoksulluk sınırının altına ve mahrumiyete sürüklenmesinden başka sonucu olmadığıdır. Mevcut rejimin zorbalığı ve baskıcılığının yanı sıra halkın taleplerine dair umursamazlığı, İran halkının geçim ve hayatta kalma mücadelesini gün be gün zorlaştırmaktadır.

Yurdumuzun dertli halkının haklı ve medeni protestolarını savunurken, İran Tudeh Partisi, rejimin silahlı paralı askerlerinin protestoda bulunan halka yönelik vahşi saldırısını en güçlü şekilde kınıyor ve İran ve tüm dünyadaki ilerici güçleri rejimin politikalarına karşı seslerini yükselterek ülkedeki baskı dalgasının durdurulmasını talep etmeye davet ediyor. Rejimin şeytani politikaları, ulusal kaynakların yağmalanmasının yanı sıra, ABD'nin insanlık düşmanı yaptırımlarıyla birlikte rejimin bölgedeki maceracı ve mantıksız politikaları, yurdumuzdaki mevcut ekonomik krizin başlıca nedenleri arasındadır. Rejimin bu yıkıcı politikalarına karşı ancak koordineli bir meydan okuma ve mücadele, yönetici despotları geri çekilmeye zorlayabilir."

Çeviri: Gerçeğin Günlüğü

Gerçeğin Günlüğü’nü Facebook üzerinden takip etmek için buraya, Twitter üzerinden takip etmek için ise buraya tıklayınız

0 Responses to Tudeh'ten İran'daki protestolara ilişkin açıklama

Yorum Gönder

Blog içi arama

En çok okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

İzleyiciler

Günlük Arşivi