Content feed Comments Feed

Somali trajedisi

28 Mayıs 2010 Cuma

Explo Nani-Kofi*

Barack Obama ABD Başkanı seçildiğinde bunun Geroge W. Bush'un eski kötü günlerinin sonu olması gerekiyordu. Ancak Somali'de "teröre karşı savaş" devam ediyor.
Bu yılın Mart ayı, Somali'deki geçici hükümete destek amacı taşıyan yeni bir ABD operasyonunun başlangıcına sahne oldu.

New Yrk Times'a göre, Amerikalı danışmanlar son birkaç aylarını İslami Mahkemeler Birliği hareketine karşı saldırıya sevk edilecek Somali güçlerini eğitmekle geçirdi ve ABD "Somali istihbarat subaylarına gizli eğitim, arabuluculara lojistik destek, tatbikatlara yakıt, isyancıların mevzilerine dair gözetleme bilgisi ve mermiler ve silahlar için para" sağlamış durumda.

ABD bakış açısından gizli operasyon şunun gibi bir şey: 'muhtemelen göreceğiniz şey hava saldırıları ve içeri giren, vuran ve çıkan özel operasyonlar' diyen ABD'li yetkili açık biçimde konuşmasına izin verilmediğini söyledi.

Bununla birlikte Somali hükümeti ABD müdahalesiyle övünmekten mutluydu. General Mohamed Gelle Kahiye, silahlı kuvvetler personelinin yeni amiri, Mogadişu üzerindek ABD gözetleme uçağından bahsediyor: "Bu Amerikalılar. Onlar bize yardım ediyor."
2 Mayıs günü Mogadişu'nun Bakara pazarındaki bir camideki, ABD hedefindeki El Şabab grubunun bir sığınağındaki patlamalar 45 kiiyi öldürdü ve hükümet destekçisi milisler ile ikisi de İslami Mahkemeler Birliği hareketi bünyesindeki gruplar olan El Şabab ve Hizbul El İslam arasındaki çatışmaları ateşledi. Patlamaları kimin gerçekleştirdiği net değil ama bu ABD Afrika Komutanlığı'nın (AFRICOM) ilk açık savaşının başlangıcı gibi görünüyor.Obama yönetiminin 2011 bütçesi, Afrika'daki güvenlik destek programına dair Afrika ülkelerine silah satışı için 38 milyon dolar, Afrikalı subayların eğitimi için 21 milyon dolar ve anti-terörizm programı için 24 milyon dolar talep ediyor. Bu, Somali geçici hükümetine 2009'da tedarik edilen 40 ton cephane ve mühimmata ve 2006 yılında İslami Mahkemeler Birliği'ne karşı savaşta ABD ile aynı cephede yer alan Etiyopya'ya yönelik askeri yardıma ek olarak yapılıyor. AFRICOM, ABD'nin Mali, Nijer, Çad ve Senegal ile yürüttüğü güvenlik destek programını devralıyor ve Savunma Bakanlığı şimdi Afrika için 1000 denizciden oluşacak acil müdahale gücü oluşturmayı düşünüyor. AFRICOM, savaş gücü olmadığı izlenimi bıraksa da bu değişebilecekmiş gibi görünüyor.

Somali'ye yönelik ABD müdahalesinin gerekçesi "İslami aşırıcılık". El Şabab, El Kaide'nin destekçi bir parçası varsayılarak ABD'nin terörist örgütler lişstesinde yer alıyor. Senatör Carl Levin "El Kaide ve onun ideolojisini paylaşan şiddet kullanan aşırıcıların sadece Afganistan-Pakistan bölgesinde bulunmadığını, aynı zamanda Somali, Mali, Nijerya ve Nijer gibi yerlerde de olduğunu" ifade edip, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Doğu Afrika ülkesinin "teröristler tarafından en çok tehdit edilen" yer olarak belirlemeden önce 14 Mart'ta AFRICOM Komutanı General William Ward Somali'yi ayrı tuttu. Ward, aynı zamanda ABD'nin sürdürmesi gereken bir sorumluluk olarak radikal İslamcı gruplara karşı savaşan Somali hükümetine destekten de bahsetti. Bu, Afganistan'da ABD-İngiltere varlığı ve Somali'deki ve Afrika'nın diğer parçalarındaki AFRICOM operasyonları arasında ayrım olmadığı anlamına geliyor.

ABD'nin Somali'deki son büyükelçisi Daniel H. Simpson 10 Mart'ta Pittsburgh Post gazetesindeki yazısında "Sadece El Şabab içindeki kolayca belgelenebilecek İslami aşırıcılık suçlamasını bir kenara koyacak olursak ABD neden Somali'de yeninden çatışmaya giriyor" sorusunu sormuştu. Simpson sorunun cevabını kendisi vermişti: "Gerekçenin bir kısmı, ABD'nin Afrika'da Mogadişu'dan başka tek sahil üssüne eski Fransız Somaliland'ı olan Cibuti'de sahip olması. ABD Afrika Komutanlığı 2008'de burada kuruldu ve diğer Afrika ülkelerinin buna evsahipliği yapmaya isteksiz oldukları bu durumda Cibuti'deki üs ABD güçleri ve bombardıman uçakları için Afrika'daki karargah haline geldi.

Mısır hariç tüm Afrika kıtasındaki ABD askeri operasyonlarından sorumlu olan AFRICOM, Ekim 2008'de kuruldu, ancak kurulma fikri ABD Ulusal İstihbarat Konseyi'nin ABD'nin 2015 yılında petrolünün yüzde 25'ini Afrika'dan satın alacağını tahmin ettiği 2000'lerin başına kadar gidiyor. Petrol ve doğal gaz bu sözde teröre karşı savaşın her zaman hoşuna gidecek gibi görünüyor.

Somali sorunu, Afrika'daki bu temsili savaş durumunu örnekliyor ve aynı zamanda Afrika ülkelerinin neden şu andaki durumlarında olduklarına dair mitleri parçalıyor. Zaman zaman birçok Afrika ülkesindeki farklı diller ve kabilelerin bu ülkelerin sorunlarının kaynağı olduğu öne sürülüyor. Oysa Somali tek dilli ve tek egemen inançlı bir ülke, böyle olunca komşularına göre iç uyumu daha fazla olmalı. Ülkenin sorunlarının açıklaması batılı güçlerin sömürgecilik ve istismarının tarihinde yatıyor. Ülkenin Mogadişu'dan yönetilemez hale geldiğinden beri Somali'de ulusal birliğin çöküşü ve 1988'deki iç savaş, ülkenin Soğuk Savaş'ta kullanılması ve özellikle Devlet Başkanı Siad Barre'nin Sovyetler Birliği'nin desteklediği Etiyopya'ya karşı ABD ve ırkçı Güney Afrika (apartheid dönemi Güney Afrikası) ile müttefik olmaya çalışmaya karar vermesine dayanıyor. BM güçlerinin 1992'de yaptığı gibi ve ABD destekli Etiyopya'nın 2006'daki işgali gibi sonraki uluslararası müdahaleler arabuluculuktan çok işgaldi.

ABD'nin Afrika'daki temsili savaşı kıtayı yeniden sömürgeleştirme ve teröre karşı savaşın sınırlarını genişletme mekanizmasıdır. Buna karşı seferber olma zamanıdır. AFRICOM'a ve Afrika'daki temsili duruma karşı kampanyayı desteklemek için http://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=204479093812 linkine göz atın.

*Explo Nani-Kofi, Kilombo Pan-Afrika Halkı Yayını editörü olmasının yanı sıra Kilombo Sivil Toplum ve Afrika'nın Kendi Kaderini Tayin Merkezi koordinatörü.

http://www.counterfire.org/index.php/features/86-international/5223-the-tragedy-of-somalia adresinde yayımlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Responses to Somali trajedisi

Yorum Gönder

Blog içi arama

En çok okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

İzleyiciler

Günlük Arşivi